Osobnost měsíce

Vandal nebo jen umělec?...

23. března 2012 v 20:05 | F
Jejich revírem jsou ulice, jejich tempo je vražedné, jejich protivníkem je policie a úklidová četa.
Na graffiti narazíme v každém větším i menším městě. Zda jsou jejich autoři umělci či ne, je na delší diskuzi. Jeden z nich si však vydobyl celosvětové uznání, jeho dílo je chráněné a mnohdy vydraženo za desítky tisíc liber.
Řeč není o nikom menším než o street artovém umělci Banksym.
Jak vypadá, kdy se narodil a jak se jmenuje? ... To jsou otázky, na které asi nikdy odpovědi mít nebudeme. A možná je to tak dobře. Ztratil by tak velkou část svého kouzla.

Mr. Bean

1. února 2012 v 19:02 | F
Pře tím mi to tak nějak nevyšlo, ale slíbila jsem si, že v tomhle projektu budu pokračovat. Tentokrát to bude přece jen kratší než ten minulej Munch. Snad mi bude odpuštěno:)

Moc vám toho neřekne, ale jeho tvář dokáže výjádřit úplně vše.
Křiklavě zelený minicooper, plyšový méďa, se kterým se zachází jako s dítětem, a neustálé grimasy jeho majitele...Už víte?
Mr. Bean je jedna z nejčastěji kariturovaných tváří.Dívala jsem se na něj už jako malá, kdy jsme doma měli úplně všechny díly na VHS v původním anglickém znění. No, znění... znalost angličtiny tu opravdu potřeba není. Vtipné jsou pouze a jen situace. Mr. Bean rozhodně nepatří a nikdy nepatřil mezi tu ukecanou skupinu komiků. A v tom je právě to kouzlo.
Dnes bude řeč o něm i o jeho samotném ztvárniteli.

Rowan Atkinson

Jeden výkřik velkého šílence

29. září 2011 v 21:40 | Faira
Dlouho jsem přemýšlela, komu bych zasvětila ten vůbec první článek v projektu. Že se bude jednat o malíře, v této věci jsem měla poměrně jasno. Ale o kterého malíře? To už bylo trochu dilema.
Těch velkých světoznámých mistrů, kteří by si zasloužili obdiv, není málo. Lišili se od sebe jak dílem, tak životem a pohledem na svět.
Možná není úplně dobré začínat tak smutně, protože právě takový Munchův život byl. Vybrala jsem si ho právě proto, že má na svědomí jeden z mých nejoblíbenějších obrazů. Jeden? Ale co to plácám. Zmínku o sobě si zaslouží mnohem víc jeho obrazů, ale teď mám na mysli právě Výkřik - výjev, který z paměti jen těžko kdy vymažu.
Prý se mu někdy říká "Velký šílenec" - nevím, jestli si to označení zaslouží. Kdo ví?

Edvard Munch

Osobnost měsíce

8. srpna 2011 v 18:03 | Faira
Už delší dobu mám v plánu jeden projekt. Není to nic převratného a nejsem si tak úplně jistá, kolik lidí to bude zajímat. Myslím si však, že to není špatný nápad.
Každý měsíc přibude do této rubriky jeden článek zasvěcený jedné jediné osobě.
Může to být muž i žena. Mohl by být objevem posledních pár let nebo již stovky let po smrti. Ale ať už byl jeho osud jakýkoliv, zanechal nám tu po sobě odkaz, vzpomínku, která mu zajistí nesmrtelnost.
 
 

Reklama